RSS
piątek, 30 listopada 2012

Kilka cytatów z książki autorstwa Carla Gustava Junga. Wzbudził on ostatnio moje zainteresowanie głównie teorią cienia którą mam opisać w przyszłych postach. Zainteresowany poglądami Carla Gustava Junga zacząłem poszukiwać innych jego publikacji. W taki sposób trafiłem na temat dosyć dla mnie znaczący a mianowicie rozwój osobowości. Cytaty tutaj wstawione myślę, że zainteresują osoby które nawet tym tematem nie są zainteresowane ponieważ wydają się one bardzo ciekawe i mądre.

Cytat podsumowujący całą książkę oraz tematykę. Jednak w późniejszych wersach książki autor pokazuje, że dążenie do wytworzenia indywidualnej osobowości  wcale nie musi wiązać się ze szczęściem.

Bo najwyższym szczęściem dzieci ludzkich jest jedynie osobowość (Johan Wolfgang von Goethe [West- ostlicher Divan]).

Tutaj Carl Gustav Jung porusza kwestie dwóch rzeczy odnośnie rozwoju osobowości. Pierwsza to konieczność takiego przedsięwzięcia druga natomiast to świadomość, że droga którą idziemy jest najlepsza. Te dwa aspekty muszą zostać spełnione.

Osobowość jako pełne urzeczywistnienie całkowitości naszej natury to ideał, którego nie sposób osiągnąć. Ale fakt, iż czegoś nie można osiągnąć, nie jest argumentem przeciwko możliwości istnienia tego czegoś, albowiem ideał to jedynie drogowskazy - nigdy cele (Carl Gustav Jung)

Nigdy nie dojdzie do rozwoju osobowości, jeśli człowiek świadomy, na podstawie świadomej decyzji moralnej, nie wybierze sobie własnej drogi (Carl Gustav Jung).

Ale decyzję moralną co do własnej drogi podjąć można jedynie wtedy, gdy uważa się ja za najlepszą (Carl Gustav Jung).

W kolejnych wersach książki autor podejmuje rozważania na temat społeczeństwa i jego oddziaływania na osobowość jednostki. Oraz tak zwanej amorfati określeniu przyjętego przez Nietzshego określającą akceptacji stanu obecnego, miłość.

Ideał osobowości to niewykorzeniona potrzeba duszy ludzkiej, która bronić go będzie z tym większym fanatyzmem, im bardziej nie odpowiada to jej dyspozycji (Carl Gustav Jung).

Nigdy człowiek nie podniesie się wyżej niż wówczas, gdu nie wie, gdzie zaprowadzi go jego los-Nietzshe (Carl Gustav Jung).

W miarę, jak człowiek, sprzeniewierząjąc się własnemu prawu, odbiega od swej osobowości, odbiega również od sensu życia (Carl Gustav Jung).

Następnie w publikacji poruszana jest kwestia głosu wewnętrznego i tego, że współczesny człowiek nie jest w stanie go usłyszeć przez co może posiadać pewne urojenia, zniekształcenia rzeczywistości. Poruszona jest też kwestia dobra i zła z typową dla Junga koncepcją akceptacji ciemnej strony życia.

Głos wewnętrzny to głos życia bardziej pełnego, głos obszerniejszej, szerszejświadomośći (Carl Gustav Jung).

A skoro świata tego dóbr dosiężem, W tym szczytnym widzim tylko szał i kłam- faust (Carl Gustav Jung). 

Bóg nie jest dobry, w przeciwnym bowiem razie mógłby być lepszy (Mistrz Eckhart).

wtorek, 27 listopada 2012

 cytaty, aforyzmy i  sentencje z świetnej książki niemieckiego psychologa Petera Laustra "Odwaga bycia sobą". 

"Nasze myśli i poglądy są co najwyżej półprawdami, przemieszanymi z mnóstwem błędnych przekonań, nie mówiąc już o niepotrzebnych fałszywych informacjach o samym życiu i o społeczeństwie, którymi jesteśmy karmieni nieomal od chwili naszego przyjścia na świat" (Erich Fromm).

"Najpilniejszym bowiem zadaniem człowieka jest wskrzesić w sobie to, co unicestwił w reakcji obronnej, to znaczy to, co wyparł, odtworzyć, to, co przemieścił, przywrócić na dawne miejsce, a to, co rozdzielił - powtórnie połączyć" (Anna Freud).

"Żarliwe umiłowanie prawdy gaśnie wobec odpowiedzi, które mają wartość niepodważalnych autorytetów" (Paul Tillich).

"Zawsze pragnąłem pokazać, jak bogate może być życie, gdy nie trzymamy się utartych zwyczajów, gdy żyjemy pełnią życia. Nie wolno kierować się w życiu mądrościami innych ludzi, nawet jeśli byliby to Chrystus albo Budda" (Henry Miller).

"Zapełniamy tę otchłań, to nasze miejsce w przyszłości, polisami ubezpieczeniowymi, status quo, monotonią, wszystkim, co możliwe, byle tylko uniknąć otwartego spojrzenia w przyszłość" (Frederick S. Perls).

"Ceną umowną, jaką ludzie muszą zapłacić za koncentrację w miastach, przestało być panowanie nad terytorium, lecz panowanie nad drugim człowiekiem. I to właśnie jest owa bezlitosna, konkurencyjna walka o status, której zwierzęta starają się unikać" (Rober Ardrey).

"Martwy jest ten, kto utracił wszelkie emocje. Mieć bowiem emocje - znaczy: odczuwać, doznawać, przeżywać, być poruszonym: to wszystko jednak jest uznawane za chorobę. Dlatego człowiek emocjonalny albo taki, który okazuje emocje, jest traktowany z niesłychanym lekceważeniem"( Heinrich Boll).

"Wszyscy jesteśmy winni przestępstwa, ciężkiego przestępstwa: nie żyjemy pełnią życia" (Henry Miller).